Tuesday, January 18

CAN 2022: complete results and calendar of the competition

The 2022 Africa Cup of Nations takes place from January 9 to February 6 in Cameroon. Here is the calendar and the complete results of the competition in French time

Sunday January 9

Cameroon – Burkina Faso: 1-0

8 p.m .: Ethiopia – Cape Verde

Monday January 10

2 p.m .: Senegal – Zimbabwe

5 p.m .: Guinea – Malawi

5 p.m .: Morocco – Ghana

8 p.m .: Comoros – Gabon

Tuesday January 11

2 p.m .: Algeria – Sierra Leone

17h : Nigeria – Egypte

8 p.m .: Sudan – Guinea-Bissau

Wednesday January 12

14h : Tunisie – Mali

5 p.m .: Mauritania – Gambia

8 p.m .: Equatorial Guinea – Ivory Coast

Thursday January 13

5 p.m .: Cameroon – Ethiopia

20h : Cap Vert – Burkina Faso

Friday January 14

2 p.m .: Senegal – Guinea

17h : Gabon – Ghana

5 p.m .: Morocco – Comoros

20h: Malawi – Zimbabwe

Saturday January 15th

17h : Nigeria – Soudan

8 p.m .: Guinea-Bissau – Egypt

Sunday January 16

2 p.m .: Gambia – Mali

5 p.m .: Tunisia – Mauritania

5 p.m .: Ivory Coast – Sierra Leone

8 p.m .: Algeria – Equatorial Guinea

Monday January 17th

5 p.m .: Cape Verde – Cameroon

5 p.m .: Burkina Faso – Ethiopia

Tuesday, January 18

5 p.m .: Zimbabwe – Guinea

5 p.m .: Malawi – Senegal

8 p.m .: Gabon – Morocco

8 p.m .: Ghana – Comoros

Wednesday January 19

8 p.m .: Egypt – Sudan

8 p.m .: Guinea-Bissau – Nigeria

Thursday, January 20

5 p.m .: Sierra Leone – Equatorial Guinea

5 p.m .: Ivory Coast – Algeria

8 p.m .: Mali – Mauritania

8 p.m .: Gambia – Tunisia

Sunday January 23:

6 p.m .: Round of 16 1 (2nd group A – 2nd group C)

9 p.m .: Round of 16 2 (1st group D – Best third group B, E or F)

Monday January 24

6 p.m .: Round of 16 3 (1st group A – best 3rd group C, D or E)

9 p.m .: Round of 16 4 (2nd group B – 2nd group F)

Tuesday January 25

6 p.m .: Round of 16 5 (1st group B – best 3rd group A, C or D)

9 p.m .: Round of 16 6 (1st group C – best 3rd group A, B or F)

Wednesday January 26

6 p.m .: Round of 16 (1st group F – 2nd group E)

9 p.m .: Round of 16 7 (1st group E – 2nd group D)

Saturday 29 January

6 p.m .: Quarter-final 1 (winner of the round of 16 1 – winner of the round of 16 2)

9 p.m .: Quarter-final 2 (winner of the round of 16 4 – winner of the round of 16 3)

Sunday January 30

6 p.m .: Quarter-final 3 (winner of the eighth-final 7 – winner of the eighth-final 6)

9 p.m .: Quarter-final 4 (winner eighth-final 5 – winner eighth-final 8)

Wednesday February 2

9 p.m .: Semi-final 1 (winner quarter-final 1 – winner quarter-final 4)

Thursday February 3

9 p.m .: Semi-final 2 (winner quarter-final 2 – winner quarter-final 3)

Sunday February 6

6 p.m .: Match for 3rd place

9 p.m .: Final

Reference-www.cnews.fr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *